یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

مشخصات فنی دوش و چشم شوی

مشخصات فنی دوش و چشم شوی اضطراری

مدل ESH 910

دوش و چشم شوی اضطراری یکپارچه ساخته شده از برنج و استنلس استیل و سردوش مطابق استانداردهای بین المللی به قطر ۲۰۶ میلیمتر و ظرفیت آب حدود ۲۰۰ لیتر در دقیقه با فشار ۱۵ پوند بر اینچ مربع که از طریق لوله به قطر یک اینچ و طول ۴۵۰ میلیمتر تغذیه می گردد .

این دوش بوسیله اهرم متصل به زنجیر دستی و همچنین بوسیله پدال پایی بطور اتوماتیک عمل نموده و در یک لحظه آب تمام بدن را فرا می گیرد .

چشم شوی متصل به دوش دارای دو نازل شستشو دهنده دارای حفاظ چشمی لاستیکی ( با مونتاژ اتوماتیک موقت روی آن ) در ظرف سرریز آب قرار گرفته اند. این چشم شوی بوسیله اهرم دستی و هم با پدال پایی بطور اتوماتیک شروع به پاشش آب نموده و کل سیستم مجهز به دوش دستی دارای اهرم باز شونده مستقر بر سردوش دستی میباشد .

کل سیستم باید به جریان آب سرد با حرارت تقریبی ۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد متصل گردد.

آشنایی با دوش و چشم شوی اضطراری

     حوادث احتمالی از طریق آتش و یا پخش مواد شیمیایی و یا در کارگاههای برش چوب و فلز و کارهای مشابه ، همیشه خطرهایی است که کارکنان را تهدید میکند . در دانشگاهها و مدارس ، آزمایشگاهها ، آشپزخانه های بزرگ ، کشتیها و ….. ، خطرهایی احتمالی در هر لحظه ممکن است پدید آید . تجارب موجود و شواهد ثابت میکنند که هر ساله هزاران مورد حادثه برای افراد در مراکز صنعتی و آموزشی و تحقیقاتی بوجود می آید که حتی برخی از آنها بدلیل بی احتیاطی ، منجر به نقص عضو و یا حتی مرگ میشوند .

اگر شخص حادثه دیده فوراً توسط سیستم آب شستشو داده شود ، تا حدّی خطر برطرف می گردد ، به همین دلیل در اکثر مناطق و مراکز صنعتی اروپا و آمریکا ، کارگاهها موظف هستند از دوشهای اضطراری برای حفظ جان کارکنان خود استفاده نمایند که در اینصورت با هزینه بسیار کمتر از یک درمان عضو آسیب دیده ، عضوها و جان های زیادی از خطرات احتمالی مصون میمانند .

دوش و چشم شوی اضطراری باید قادر باشد بنحو مطلوب و در یک زمان بسیار کوتاه تمام نقاط بدن شخص آسیب دیده را کاملاً شستشو دهد و از این نظر این سیستم شستشو باید در نزدیکترین محل ممکنه به محل کار نصب گردد ، که امکان شروع فعالیت دوشها فقط در کمتر از ۵ ثانیه پس از حادثه ممکن شود.

عملکرد هر دوش باید هر ماهه کنترل شود و تمام کارگران و کارمندان باید از طریق عملکرد دوشها کاملاً مطلع باشند و از هرگونه ضربه زدن ناگهانی به پدال ، زنجیر و یا سایر قطعات آن جداً خودداری گردد.

چنانچه دوش و چشم شوی مطابق با استانداردهای بین المللی باشد ، بلافاصله کل بدن میتواند تحت شستشو قرار گیرد.

***

   چنانچه شخصی از قسمت چشم آسیب دید باید موارد زیر را مدّ نظر قرار داد :

–   چشم شوی بکار انداخته شود.

–   شستشو را با باز نگهداشتن پلکها ادامه دهید.

–   فوراً آمبولانس را خبر کنید و نظر دکتر را سوال نمائید.

–   حتی در آمبولانس ( یا هر وسیله مورد استفاده ) شستشو را ادامه دهید.

–   تا انتقال به بخش اورژانس ، شستشوی چشم را ادامه دهید.

–   تمام اطلاعـات و مشخصـات کاری ( موجـب حادثه ) را در اختیار کادر پزشکی قـرار دهید .

– اقـدام فـوری و صحیح شما ، بهترین و بالاترین ارزش را برای همکارتان دارد.

***

    مشخصات فنی دوش و چشم شوی های اضطراری استاندارد ، موجود است که در صورت درخواست در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت .